A block of copper has a volume of 5.5x10-3 m3 and a mass of 50.0 kg. The specifi
ID: 1934546 • Letter: A
Question
A block of copper has a volume of 5.5x10-3 m3 and a mass of 50.0 kg. The specific heat capacity of copper is 385 J/(kgC0). The melting point of copper is 1085 0C. The latent heat of fusion is Lf = 2.05x105 J/kg. The coefficient of volume thermal expansion is ? = 17x10-6/C0. A) How much heat is absorbed by the copper block to melt it and create liquid copper at a temperature of 1085 0C starting from 300 C? B) What is the volume of the copper block when the temperature reaches 950 0C starting from 30 0C?Explanation / Answer
heat observed to melt = ML + Mc delta t(=1085-300) = 50*2.05 * 10^5 j + 50*385*785 = 25.36MJ V ' = v(1+17*10^-6*920) = 5.586*10^-3m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.