A block of copper of volume 1 m3 undergoes the following change of state. State-
ID: 2321517 • Letter: A
Question
A block of copper of volume 1 m3 undergoes the following change of state. State-1: p_1=100 kPa, T_1= 20 degree C, V_1=0, z_1=0; state-2: p_2=500 kPa, T_2=30 degree C, V_2=30 m/s, z_2=100 m. Determine Delta E. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Determine Delta U. Express your answer to four significant figures and include the appropriate units. Determine Delta H. Express your answer to four significant figures and include the appropriate units. Determine Delta S. Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
density of copper = 8960 kg/m^3
for 1 m^3 we have 8960 kg
b) Delta U = m * C * ( T2 - T1)
= 8960 * 0.386 * 10 = 34.5856 MJ
c) Delta H = m * C * ( T2 - T1) + (P2 - P1) * V
= 8960 * 0.386 * 10 = 34.9856 MJ
a) Delta H = m * C * ( T2 - T1) + (P2 - P1) * V + m * ( 0.5 * (V2^2 - V1^2 ) + 9.8 * (z2 - z1) )
= 8960 * 0.386 * 10 = 47.7984 MJ
d) Delta S = 8960 * 0.386 * ln(30 / 20) = 1402.325 kJ/kg K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.