A block of mass 2.69 kg is placed on top of a second block of mass 5.13 kg. The
ID: 1990533 • Letter: A
Question
A block of mass 2.69 kg is placed on top of asecond block of mass 5.13 kg. The coefficient
of kinetic friction between the 5.13 kg block
and the surface is 0.29. A horizontal force F
is applied to the 5.13 kg block.Calculate the magnitude of the force neces-
sary to pull both blocks to the right with an
acceleration of 1.73 m/s2. Assume no slipping
between the two blocks. The acceleration of
gravity is 9.8 m/s2 .Answer in units of N
Explanation / Answer
2.69+5.13=7.82kg 7.82x9.8 = N= 76.636N ======> friction = 76.636Nx0.29= 22.22N ma = F - friction 7.82x1.73 + 22.22 = F = 35.75N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.