A block of mass 70 kg is placed on an incline plane whose angle is 24 degrees. t
ID: 1975817 • Letter: A
Question
A block of mass 70 kg is placed on an incline plane whose angle is 24 degrees. the coefficient of friction is 0.15. the block slides 3 meters down the incline to the bottom of the plane. what is its speed at the bottom of the plane? how much work was done by friction as it moves to the bottom of the plane? what is the total work done as the block moves to the bottom of the plane? after reaching the bottom of the plane the block slides 2.75 meters and stops, what is the coefficient of kinetic friction between the block and the level surface?Explanation / Answer
Energy conservation:
mgh - mgcos24.s =(1/2) mv2
s=3
h = 3 sin24
g=9.8
v = 3.98m/s...Ans
Work done by friction =mgcos24.s = 282J...Ans
Total work done = change in KE = (1/2) mv2 =554.4 J...Ans
mg *2.75 =(1/2) mv2
= 0.294 ...Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.