Two crates, of mass 65 kg and 125 kg, are in contact and at rest on a horizontal
ID: 1320846 • Letter: T
Question
Two crates, of mass 65 kg and 125 kg, are in contact and at rest on a horizontal surface (see figure). A 650 N force is exerted on the 65 kg crate. The coefficient of kinetic friction is0.08.
(a) Calculate the acceleration of the system.
_____________ m/s2 (to the right)
(b) Calculate the force that each crate exerts on the other.
______________ N
(c) With the crates reversed, calculate the force that each crate exerts on the other .
____________ N
Explanation / Answer
a) a = F/(m1+m2)
= 650/(65+125)
= 3.42 m/s^2
b) F = m2*a
= 125*3.42
= 427.6 N
c) F = m1*a
= 65*3.42
= 222.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.