Two converging lenses, A with a focal of + 2.0 cm and B with afocal length + 5.0
ID: 1748506 • Letter: T
Question
Two converging lenses, A with a focal of + 2.0 cm and B with afocal length + 5.0 cm, are placed 14 cm apart. An object isplace 3.0 cm to the left of lens A. Determine the position andmagnification of the final image produced by the lens pair:A) by graphical methods, to scale, with a measurement of thefinal position; and
B) by use of the lens equations.
Explanation / Answer
Two converging lenses, A with a focal of + 2.0 cm and B with afocal length + 5.0 cm, are placed 14 cm apart. An object isplace 3.0 cm to the left of lens A. Determine the position andmagnification of the final image produced by the lens pair: A) by graphical methods, to scale, with a measurement of thefinal position; and B) by use of the lens equations. for the first lens u=3cm f=2cm v=? 1/v=1/f-1/u=1/2-1/3=>v=6cm now this image will act as object for the second lens. the distance between this image and the second lens =14-6=8cm now for the second lens u=8cm f=5cm v=?1/v=1/f-1/u=1/5-1/8=>v=40/3=13.3333cm final; image will be formed at a distance of 13.3333cm from thesecond lens magnification m=m1*m2 where m1 and m2 are the magnifications produced by theindividual lenses. so m=6/3*13.3333/8=3.333325
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.