Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A locomotive is pulling three train cars along a level track with a force of 100

ID: 1320860 • Letter: A

Question

A locomotive is pulling three train cars along a level track with a force of 100,000N. The car next to the locomotive has a mass of 80,000kg, next one, 50,000kg, and the last one, 70,000 kg. you can neglect the friction on the cars being pulled. A) what if the magnitude of the force between that the 80,000-kg car exerts on the 50,000-kg car? B) what is the magnitude of the force that the 50,000-kg car exerts on the 70,000-kg car? A locomotive is pulling three train cars along a level track with a force of 100,000N. The car next to the locomotive has a mass of 80,000kg, next one, 50,000kg, and the last one, 70,000 kg. you can neglect the friction on the cars being pulled. A) what if the magnitude of the force between that the 80,000-kg car exerts on the 50,000-kg car? B) what is the magnitude of the force that the 50,000-kg car exerts on the 70,000-kg car? A) what if the magnitude of the force between that the 80,000-kg car exerts on the 50,000-kg car? B) what is the magnitude of the force that the 50,000-kg car exerts on the 70,000-kg car?

Explanation / Answer

Here ,

Total mass = 80000 + 50000 + 70000

Total mass = 260000 Kg

Now ,

Using second law of motion ,

F = ma

a = 100,000/260000

a = 0.385 m/s^2

Now ,

A)

Force applied = ma

F = 0.385*(50000+70000)

F = 46153 N

the magnitude of the force between that the 80,000-kg car exerts on the 50,000-kg car is 46153 N

B)

Now , again

F = ma

F = 70000*0.385

F = 26950 N

the magnitude of the force that the 50,000-kg car exerts on the 70,000-kg car is 26950 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote