The block in the figure lies on a horizontal frictionless surface, and the sprin
ID: 1320984 • Letter: T
Question
The block in the figure lies on a horizontal frictionless surface, and the spring constant is 48 N/m Initia y, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x Then an applied force with a constant magnitude of 4.0 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring un the block stops. When that stopping point is til reached, what are (a) the position of the block, (b) the work that has been done on the block by the applied force, and (c) the work that has been done on the block by the spring force? During the block's displacement, what are (d) the block's position when its kinetic energy is maximum and (e) the valu e of that maximum kinetic energy Block attached to spring (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number Units (e) Number UnitsExplanation / Answer
a) Use Hooke's Law F = k*x => x = F/k = 4.0N/48N/m = 0.08334m
b) W = 4.0N*0.08334 = 0.333J
c) W = -1/2*k*x^2 = -1/2*48*(0.08334)^2 = - 0.1666J
d) W = integral of (4.0 - k*x)dx = 4.0x- 1/2*k*x^2
So max K when dW/dx = 0 = 4.0- kx = 0 This occurs when x = 4.0/48 = 0.08334m
K = 0.3333- 0.1666 = 0.1667J = 60.4mJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.