Two systems are formed from a converging lens and a diverging lens, as shown in
ID: 1321954 • Letter: T
Question
Two systems are formed from a converging lens and a diverging lens, as shown in parts a and b of the drawing. (The point labeled "Fconverging" is the focal point of the converging lens.) An object is placed inside the focal point of lens 1 at a distance of 8.80 cm to the left of lens 1. The focal lengths of the converging and diverging lenses are 15.0 and -20.0 cm respectively. The distance between the lenses is 50.0 cm. Determine the final image distance for each system, measured with respect to lens 2.
Explanation / Answer
s1 = distance of object from first lens
s2' = distance of image from second lens
d = distance between lenses
For the distance of the image from the second lens use
1/s2' = 1/f2 - 1/(d - f1s1/(s1 - s1))
1/s2' = 1/0.15 - 1/(0.5 - (-0.2*0.088/(0.088 - (-0.2)))
s2' = 0.2047 m
= 20.47 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.