Two students sitting in adjacent seats in a Physics class have weights of 600 N
ID: 1453550 • Letter: T
Question
Two students sitting in adjacent seats in a Physics class have weights of 600 N and 700 N. Assume that Newton's law of gravitation can be applied to those students and find the gravitational force that one student exports on the other when they are separated by 0.50 m. A satellite is in a circular orbit just above the surface of the Moon. (The radius of the Moon is 1738 km.) What is the acceleration of the satellite? What is the speed of the satellite? What is the period of the satellite's orbit? A satellite of mass 600 kg is in circular orbit about the Earth at a height above the Earth equal to the Earth's mean radius. Find the satellite's orbital speed, the period of its revolution, and the gravitational force acting on it. An athlete swings a ball of mass 5.00 kg horizontally on the end of a rope. The ball moves in a circle of radius 0.800 m at an angular speed of 0.500 rev/s. What is the tangential velocity of the ball and. its centripetal acceleration? If the maximum tension the rope can withstand before breaking is 100 N. what is the maximum tangential velocity the ball can have? A satellite of Mars has a period of 459 minutes. The mass of Mars is 6.42 Times 1023 kg. From this information determine the radius of the satellite's orbit. lo. a small moon of the giant planet Jupiter, has an orbital period of 1.77 days and an orbital radius of 4 22 Times 105 km. From this data, determine the mass of Jupiter. A highway curve has a radius of 150 m and is designed for a traffic speed of 17.9 m/s. If the curve is not banked. determine the minimum coefficient of friction between the car tires and the road to prevent the car from skidding. At what angle should the curve of problem 7 be banked if friction is not to be a factor in causing the car to follow its circular path (no friction!)?Explanation / Answer
1)Given,
W1 = 600 N and W2 = 700 N ; R = 0.5 m
We need to find the gravitational force that one student exerts on other.
m1 = W1/g = 600/9.8 = 61.22 kg
m2 = W2/g = 700/9.8 = 71.43 kg
We know that the gravitational force between two bodies of masses m1 and m2 seperated by a distance R is given by:
Fg = G m1 m2/ R2
Fg = 6.67 x 10-11 x 61.22 x 71.43 / 0.5 x 0.5 = 1.17 x 10-6 N
Hence, Fg = 1.17 x 10-6 N.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.