Catapulting mushroom spores are slung into the air from the mushroom at at very
ID: 1322446 • Letter: C
Question
Catapulting mushroom spores are slung into the air from the mushroom at at very high accelerations. The spores accelerate qucickly, then slow down very quickly also, due to air resistance.
a. Suppose the acceleration during the launch of the spore is a= 2.56 times 10^5 m/s^2. If the distance of the launch, while the spore is being accelerated, is 10.0 Um, how fastwould the spore be traveling on release at the end of the launch? (1 Um= 10^-6m).
b. Negleting air resistance, consider the path taken after release.The mushroom cap is 2.0cm in diameter. If it is launched from the center of the mushroom cap with a velocity of 1.0 m/s, what launch angle will allow the spore to just clear/reach the edge of the cap?
Explanation / Answer
a)
a = 2.56 *10^5 m/s^2
d = 10*10^-6 m
using third equation of motion ,
v^2 - u^2 = 2ad
v^2 = 2*2.56 *10^5* 10*10^-6
v = 2.263 m/s
the launch speed is 2.263 m/s
b)
For just clearing the edge ,
R = Vo^2 * sin(2*theta)/g
.01*9.8 = 1^2 sin(2*theta)
theta = 2.81 degree
launch angle will allow the spore to just clear/reach the edge of the cap is 2.81 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.