Catapulted A stone is catapulted rightward with aninitial velocity of 29.0 m/s a
ID: 1763736 • Letter: C
Question
Catapulted A stone is catapulted rightward with aninitial velocity of 29.0 m/s at anangle of 41.0° above level ground.Neglect air resistance. Find its horizontal and verticaldisplacements at the following times after launch. (a) 0.90 s1???m (horizontal)
2?? m (vertical)
(b) 1.80 s
?? ??m (horizontal)
4?? m (vertical)
(c) 3.88 s
5??? m (horizontal)
6??? m (vertical) (a) 0.90 s
1???m (horizontal)
2?? m (vertical)
(b) 1.80 s
?? ??m (horizontal)
4?? m (vertical)
(c) 3.88 s
5??? m (horizontal)
6??? m (vertical)
Explanation / Answer
Let U = initial velocity = 29.0 m/s = angle of projection = 41.0° Initial velocity in horizontaldirection , Ux = U cos = 21.87 m/s Vertical component of initialvelocity, Uy = U sin = 19.03 m/s Horizontaldisplacement , X = ( Ux ) t Verticaldisplacement , Y = ( Uy) t - (1/2) g t2 (a) t = 0.9 s Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 0.9 ) = 19.68m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* ( 0.9 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 0.9) 2 =17.13 - 3.97 = 13.16 m (b) t = 1.8 s Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 1.8 ) = 39.37m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* (1.8 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 1.8) 2 =34.25- 15.88 = 18.37 m (c) t = 3.88 s Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 3.88 ) =84.86 m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* ( 3.88 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 3.88 )2 = 73.84 - 73.77= 0.07 m (a) t = 0.9 s Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 0.9 ) = 19.68m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* ( 0.9 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 0.9) 2 =17.13 - 3.97 = 13.16 m (b) t = 1.8 s Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 1.8 ) = 39.37m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* (1.8 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 1.8) 2 =34.25- 15.88 = 18.37 m (c) t = 3.88 s Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 3.88 ) =84.86 m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* ( 3.88 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 3.88 )2 = 73.84 - 73.77= 0.07 m Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 1.8 ) = 39.37m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* (1.8 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 1.8) 2 =34.25- 15.88 = 18.37 m (c) t = 3.88 s Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 3.88 ) =84.86 m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* ( 3.88 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 3.88 )2 = 73.84 - 73.77= 0.07 m Horizontaldisplacement , X = ( 21.87 ) * ( 3.88 ) =84.86 m Vertical displacement , Y = ( 19.03 )* ( 3.88 ) - (1/2) * ( 9.8 ) * ( 3.88 )2 = 73.84 - 73.77= 0.07 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.