Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Catapult Points: 3 A catapult on a cliff launches a large round rock towards a s

ID: 1780258 • Letter: C

Question

Catapult Points: 3 A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 34.0 m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed Vo The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 141.0 m. Assuming that air ncan be neglected, calculate the value of the angle aiate il resel a which the rock s launched culate the speed at which the rock is launched. Submit Answer Tries 0/30 o what height above sea level does the rock rise? Answer Tries 0/30

Explanation / Answer

vx =141/6 = 23.5 m/s

u*cos = 23.5……………eq1

H = u*t*sin – ½ g*t ²
- 34 = u*6*sin – 4.905* 6 ²
23.763 = u*sin …………..eq2

using eq1 and eq2
tan = 1.0112
= 45.32

u = 23.5/ cos45.32

vo = u = 33.42 m/s

h = H + (u*sin)2/2g

h = 34 + (564.67/19.6)

h = 62.78 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote