a) What is the time constant for this circuit? 6.1210-3 s b) What is the charge
ID: 1322750 • Letter: A
Question
a) What is the time constant for this circuit? 6.1210-3 s
b) What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t=7.3410-3 seconds?
c) What is the current through the circuit after the switch has been closed for t=7.3410-3 seconds?
d) What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t= 7.3410-3 seconds ?
I got part A but have no idea how to do part b,c and d
Explanation / Answer
b)
The maximum charge on the capacitor is given by
q0 =CVo =(17*10-6)(11) =187uC
now the charge after t=7.34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.