Two resistors, R 1 = 9.00Ohm and R 2 = 4.50Ohm and two initially uncharged capac
ID: 1322997 • Letter: T
Question
Two resistors, R1 = 9.00Ohm and R2 = 4.50Ohm and two initially uncharged capacitors, C1 = 0.520uF and C2 = 0.260uF are arranged as shown in the figure below.
With a potential difference of 26.4V across the combination, what is the potential at point a with S open? (Let V = 0 at the negative terminal of the source.)
What is the potential at point b with the switch open?
When the switch is closed, what is the final potential of point b?
Two resistors, R1 = 9.00Ohm and R2 = 4.50Ohm and two initially uncharged capacitors, C1 = 0.520uF and C2 = 0.260uF are arranged as shown in the figure below. With a potential difference of 26.4V across the combination, what is the potential at point a with S open? (Let V = 0 at the negative terminal of the source.) What is the potential at point b with the switch open? When the switch is closed, what is the final potential of point b?Explanation / Answer
Resistance R1 and R2 are in series , so total resistance = R1 + R2
After a long time the two capacitors are fully charged and all the current flow through the resistance branch which can be given as ::
i = V/ ( R1 + R2)
V = 26.4 volts , R1 = 9 ohm , R2 = 4.5 ohm
So i = 26.4 volts / (9 ohm + 4.5 ohm)
i = 1.96 A
So Voltage at ''a'' is = Voltage across R2 = i R2 = (1.96 A) (4.5 ohm) = 8.82 volts
b) C1 and C2 are in series and their combination is given as
C12 = C1 * C2 / (C1 + C2)
Voltage across the combination = V
So Charge Flowing in Capacitor = Q = C12 *V
Q = C1 * C2 * V / (C1 + C2)
Voltage at b is Voltage across C2 which is given as
V2 = Q/C2
V2 = C1 * V / (C1 + C2) = (0.520 x 10-12) (26.4)/((0.520 x 10-12 +0.260 x 10-12) =17.6 volts
V2 = 17.6 volts
c) 0 volts. Since no current flow in capacitors
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.