How much work W is done by the electrostatic force on the moving point charge? E
ID: 1323004 • Letter: H
Question
How much work W is done by the electrostatic force on the moving point charge?
Express your answer in joules. Use k = 8.99?109Nm2/C2 for Coulomb's constant.
W = _______ J
A point charge with charge q1 = 4.00muC is held stationary at the origin. A second point charge with charge q2 = -4.40muC moves from the point(0.170m , 0) to the point (0.285m , 0.285m ). (Please use 8.99109Nm2/C2 for Coulomb's constant rather than writing it out as (1/4piepsilon not).) How much work W is done by the electrostatic force on the moving point charge? Express your answer in joules. Use k = 8.99109Nm2/C2 for Coulomb's constant. W = _______ JExplanation / Answer
here potential energy stored when the q2 is U1 at (0.17,0)
U1 = - k*q1*q2/r....
U1 = -(8.99*10^9*4*4.4*10^-12)/0.17 = -0.9307 J
when q2 is at (0.285,0.285),the potential energy is U2 = -k*q1*q2/r2...
r2 = sqrt(0.285^2+0.285^2) = 0.403 m
U2 = (-8.99*10^9*4*4.4*10^-12)/0.403
U2 = -0.3926 J
required work done is W = U1-U2 = -0.9307+0.3926=-0.5381 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.