How much work did the movers do (horizontally) pushing a 156.4 kg crate 12.65m a
ID: 1548186 • Letter: H
Question
How much work did the movers do (horizontally) pushing a 156.4 kg crate 12.65m across a rough floor without acceleration, if the coefficient of kinetic friction was 0.63? ______ How much work must be done to stop a 1,224kg car traveling at 21.6m/s? ______ A baseball (m = 0.1417g, traveling 33.11m/s moves a fielder's glove backward 0.21cm when the ball is caught. What was the average force exerted by the ball on the glove? _______ A spring has a spring stiffness constant, k, of 448N/m. How much must this spring be stretched to store 99.21J of potential energy? _______ A 8.88kg monkey swings from one branch to another 1.49m higher. What is the change in potential energy? _______ A novice skier, starting from rest, slides down a frictionless 35.0 degree incline whose vertical height is 193.53m. How fast is she going when she reaches the bottom? ______ The roller coaster shown in the picture below is dragged up to point 1 where it is released from rest. Assuming no friction. calculate the speed at point 2. (Height of point 1: 46.05m: height of point 2: 0m)Explanation / Answer
Apply Newton second law to the crate
F- fk = ma
since a= 0
F = fk = uk mg
W = F d= fd = uk mg d = 0.63 ( 156.4) ( 9.8) (12.65) = 12215 J
(2)
from the work energy thorem
W= 1/2 mv^2
= 1/2 ( 1224) ( 21.6)^2
=285534.72 J
(3)
Fd = 1/2 mv^2
F = 1/2 mv^2/ d
= 0.5(0.1417* 10^-3) ( 33.11)^2/0.21 * 10^-2
=7.76 N
(4)
W= 1/2 k x^2
99.21 = 1/2( 448) ( x^2)
x= 0.665 m
As per guide lines I worked first four problems
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.