The figure shows a circuit of four resistors that are connected to a larger circ
ID: 1323364 • Letter: T
Question
The figure shows a circuit of four resistors that are connected to a larger circuit. The graph below the circuit shows the electric potential V(x) as a function of position xalong the lower branch of the circuit, through resistor 4; the potential VA is 10.7 V. The graph above the circuit shows the electric potential V(x) versus position x along the upper branch of the circuit, through resistors 1, 2, and 3; the potential differences are ?VB = 2.32 V and ?VC = 4.19 V. Resistor 3 has a resistance of 150 ?. What is the resistance of (a) resistor 1 and (b) resistor 2?
The figure shows a circuit of four resistors that are connected to a larger circuit. The graph below the circuit shows the electric potential V(x) as a function of position xalong the lower branch of the circuit, through resistor 4; the potential VA is 10.7 V. The graph above the circuit shows the electric potential V(x) versus position x along the upper branch of the circuit, through resistors 1, 2, and 3; the potential differences are ?VB = 2.32 V and ?VC = 4.19 V. Resistor 3 has a resistance of 150 ?. What is the resistance of (a) resistor 1 and (b) resistor 2?Explanation / Answer
apply ohms law as V = iR
so current i = V/R
here Rnet = R1+R2 +R3
as all these are in sereis, current will be same
so
Vb-Va = 12-5 = 7 volts
i3 = 7/200 = 0.035 Amps
so
i1 = V1/R1
i1 =VA/R1
R1 = 12/0.035 = 342.8 Ohms
R2 = 5/0.035 = 142.85 0hms
R3 = 200 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.