The figure shows a circuit of four resistors that are connected to a larger circ
ID: 3163930 • Letter: T
Question
The figure shows a circuit of four resistors that are connected to a larger circuit. The graph below the circuit shows the electric potential V(x) as a function of position x along the lower branch of the circuit, through resistor 4; the potential V_A is 11.8 V. The graph above the circuit shows the electric potential V(x) versus position x along the upper branch of the circuit, through resistors 1, 2, and 3; the potential differences are Delta V_B = 2.45 V and Delta V_C = 4.68 V. Resistor 3 has a resistance of 180 Ohm. What is the resistance of (a) resistor 1 and (b) resistor 2? (a) Number Units (b) Number UnitsExplanation / Answer
Since potential is equal in two parallel branches, the potential in upper branch is also equal to VA
So, VB + VC + VD = 11.8
=> 2.45 + 4.68 + VD = 11.8
=> VD = 4.67 V.
therefore, the current in the upper branch will be: i = V/R = 11.8/(R1 + R2 + 180)
Also, this will be equal to the current in R3
and VD = voltage across R3 = 4.67 V [shown above]
therefore, i = 4.67/180 = 25.944 mA
=> R1 = 2.45/0.025944 = 94.433 ohms
and R2 = 4.68/0.025944 = 180.400 ohms.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.