An inductor (L=530mH), a capacitor (C=6.50?F(micro farad), and a resistor (R=660
ID: 1323650 • Letter: A
Question
An inductor (L=530mH), a capacitor (C=6.50?F(micro farad), and a resistor (R=660?(ohms) are connected in series. A 38.0Hz ac generator produces a peak current of 330mA in the circuit.
a) What is the impedance of the circuit? Answer in units of ?(ohms).
b) What is the required maximum voltage?
c) What is the phase angle by which current leads or lags the applied voltage? Answer in degrees. Be sure to include the sign to indicate whether the current leads (negative) or lags (positive) the voltage.
d) To what frequency should the ac generator be tuned to obtain the maximum current? Answer in Hz.
Explanation / Answer
Impedence Z^2 = R^2 + (XL-Xc)^2
XL = wL = 2pifL = 2*3.14 * 38 * 0.530 = 128.38 ohms
Xc = 1/WL = 1/(2*3.14* 38 * 6.5 e-6) = 644.67 ohms
so
part A: impedence Z^2 = 660^2+(644.67-128.38)^2
Z = 838 ohms
-----------------------------
as Current I = V/Z
Vpeak = IZ
Vpeak = 0.33 * 838
Vpeak = 276.52 Volts
---------------------------------
phase angle tan theta = (XL-Xc)/.R
tan theta = (128.38 - 644.67)/660
tan theta = -0.7822
theta = -38.03 deg ( leads)
--------------------------------
as givren currrnt is max , frequerncy f = 38 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.