An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of m r = 6.98 k
ID: 1323953 • Letter: A
Question
An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 6.98 kg and length L = 5.04 m to a uniform sphere with mass ms = 34.9 kg and radius R = 1.26 m. Note ms = 5mr and L = 4R.
1)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the left end of the rod?
kg-m2
2)
If the object is fixed at the left end of the rod, what is the angular acceleration if a force F = 401 N is exerted perpendicular to the rod at the center of the rod?
rad/s2
3)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the center of mass of the object? (Note: the center of mass can be calculated to be located at a point halfway between the center of the sphere and the left edge of the sphere.)
kg-m2
4)
If the object is fixed at the center of mass, what is the angular acceleration if a force F = 401 N is exerted parallel to the rod at the end of rod?
rad/s2
5)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere?
kg-m2
6)
Compare the three moments of inertia calculated above:
ICM < Ileft < Iright
ICM < Iright < Ileft
Iright < ICM < Ileft
ICM < Ileft = Iright
Iright = ICM < Ileft
momentofinertia3 What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere? kg-m2 6) Compare the three moments of inertia calculated above: ICMExplanation / Answer
What is the moment of inertia of the object about an axis at the left end of the rod?
1/3 Mr L^2 + (2/5 Ms R^2 + Ms (L + R)^2
= 1/3*6.99*5.04*5.04 + (2/5*34.95*1.26*1.26 + 34.95*(5.04+1.26)*(5.04+1.26))
= 1468.545876
= 1470 kg.m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.