Two long parallel wires are 14 cm apart. What equal currents must be in the wire
ID: 1324071 • Letter: T
Question
Two long parallel wires are 14 cm apart. What equal currents must be in the wires if the magnetic field halfway between them is to have a magnitude of 300 ?T in the positive y direction (up in the figure)?
Must the current be "parallel" or "antiparallel"?
Must the current on the left be "in" or "out" of the paper?
Must the current on the right be "in" or "out" of the paper?
What is the magnitude of the current?
Two long parallel wires are 14 cm apart. What equal currents must be in the wires if the magnetic field halfway between them is to have a magnitude of 300 ?T in the positive y direction (up in the figure)? Must the current be parallel or antiparallel? Must the current on the left be in or out of the paper? Must the current on the right be in or out of the paper? What is the magnitude of the current?Explanation / Answer
To have a net field in the middle the currents must be ANTIPARALLEL
B = ?o*I/2?r but ?o*/2? = 2x10^-7
So the fields are equal and in the same direction
therefore B = 2*2x10^-7*I/0.05 = 300x10^-6
so I = 300x10^-6*0.07/(2*2x10^-7) = 52.5A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.