An object 1.80 cm tall is placed 100 cm in front of a diverging lens having a fo
ID: 1324410 • Letter: A
Question
- An object 1.80 cm tall is placed 100 cm in front of a diverging lens having a focal length of magnitude 25 cm. A converging lens with a focal length of magnitude 33.33 cm is placed 30 cm past the first lens. What is the lateral magnification of this system of lenses? 2.5 -2.5 -0.40 1.0 0.40
- An object 1.80 cm tall is placed 100 cm in front of a diverging lens having a focal length of magnitude 25 cm. A converging lens with a focal length of magnitude 33.33 cm is placed 30 cm past the first lens. What is the lateral magnification of this system of lenses? 2.5 -2.5 -0.40 1.0 0.40
Explanation / Answer
First for the diverging lens
1/f 1/p + 1/q
1/-25 = 1/100 + 1/q
q = -20 cm (20 cm in front of the diverging lens)
That is 50 cm in front of the converging lens, so...
For the converging lens
1/33.3 = 1/50 + 1/q
q = 99.7 cm
M = -q/p times -q/p
M = -(-20)/100 times -99.7/50
M = -.40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.