An object 1.50 cm high is placed 1.50 cm in front of a lens of focal length 4.10
ID: 1543626 • Letter: A
Question
An object 1.50 cm high is placed 1.50 cm in front of a lens of focal length 4.10 cm.
(a) Calculate the image distance with THREE SIG FIGS.
____________cm.
(b) The image is ---Select--- virtual. real.
(c) The image is located ---Select--- behind the lens. in front of the lens.
(d) Calculate the magnification, m with THREE SIG FIGS.
_____________
(e) Calculate the image height, where the height can be positive or negative depending on the image's orientation (THREE SIG FIGS).
_______________ cm
(f) The image is ---Select--- inverted. upright.
Explanation / Answer
Given
object distance s = 1.5 cm, size of the object y = 1.5 cm
focal length of the lens is f = 4.10 cm
from the relation 1/s+1/s' = 1/f
where s' is image distance
1/s' = 1/f - 1/s
= 1/4.10 -1/1.5
solving for s' , s' = -2.3654 cm ,
b) image is virtual image , enlarges image
c) image is located infront of the lens
d)
magnification m = -s'/s = -(-2.3654/1.5) = 1.57693
the magnification is m = y'/y
e) image height y' is
y' = m*y
y' = 1.57693*1.5
y' = 2.3654 cm
f)the image is upright
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.