Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron traveling at a speed of 5.50*10^4 m/s enter a region midway between

ID: 1324682 • Letter: A

Question

An electron traveling at a speed of 5.50*10^4 m/s enter a region midway between two parallel charged plates. The magnitude of the E-field between the plates is 75.0 N/C. The distance between the plates is d=3.00mm.
A.Find the magnitude of the acceleration of the electron while it is between the plates
B.What is the speed of the electron as it hits one of the plates? An electron traveling at a speed of 5.50*10^4 m/s enter a region midway between two parallel charged plates. The magnitude of the E-field between the plates is 75.0 N/C. The distance between the plates is d=3.00mm.
A.Find the magnitude of the acceleration of the electron while it is between the plates
B.What is the speed of the electron as it hits one of the plates?
A.Find the magnitude of the acceleration of the electron while it is between the plates
B.What is the speed of the electron as it hits one of the plates?

Explanation / Answer

F = qE = 1.6 x 10^-19 x 75 = 1.2 x 10^-17 N

acceleration = F/m = 1.318 x 10^13 m/s^2

time to reach the other plate =

S = .5 x a x t^2

3 x 10^-3 = .5 x 1.318 x 10^13 x t^2

t = 2.13 x 10^-8 s

velocity perpendicular to the plate = at = 1.318 x 10^13 x 2.13 x 10^-8

v = 2.8 x 10^5 m/s

total velocity = root (2.8 x 10^5^2 + 5.5 x 10^4 ^2)

= 2.8 x 10^6 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote