1.What is the intensity of 140 dB sound? 2. What is the intensity level in deibe
ID: 1324802 • Letter: 1
Question
1.What is the intensity of 140 dB sound?
2. What is the intensity level in deibels of a sound that has an intensity of 2.1E-4 W/m2?
3. A person on a pier counts the splashes of a wave as the crests hit the pier's support post. If 95 splashes are heard in 0.6 minutes and a particular crest travels a distance of 7 meters in 3 seconds, what is the length of single wave?
4.Young's modulus for steel is 2.07 x 1011 and it's density is 7,790 kg/m3. Compute the speed of sound in a steel rod.
5.A transverse wave has a wavelength of 30 cm and vibrates with a frequency of 406 Hz. What is the speed of this wave?
Explanation / Answer
1)
The intensity of sound in dB is
140 dB = 10 log ( I / 10^ -12 )
I = 1.20*10^ -6 W / m^2
2)
I in ( dB) = 10 log ( 2.1*10^-4 W/m^2 / 10^ -12 )
= 665 dB
4)
youngs modulus
Y = F L / A (delta L )
= m a L / A (delta L )
= ( m / AL ) ( v )
speed v = Y /(density )
= ( 2.07*10^ 11 ) /( 7790)
= 2.65*10^ 7 m/s
5)
speed of the wave
v = ( lamda ) f
= ( 30*10^ -2 m ) ( 406 Hz )
= 121.8 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.