A basketball player jumps straight up to launch a long jump shot at an angle of
ID: 1325178 • Letter: A
Question
A basketball player jumps straight up to launch a long jump shot at an angle of 450 with the horizontal and a speed of 15 m/s. The 75-kg player is momentarily at rest at the top of his jump just before the shot is released, with his feet 0.80 m above the floor. The mass of a basketball is 0.62 kg. Treat the player as a point particle. Assume that the ball is launched to the right (in the positive x and y directions). (a) What is the player?s velocity immediately after the shot is released? (b) How far from his original position does he land? Your answer should be relative to the original position.Explanation / Answer
The player is momentarily at rest at the peak of his jump.
Thus, the total momentum along x = 0, which is also equal to the final momentum:
0 = m1v1fx + m2v2fx
As m2 = 0.62 kg, v2fx = 15cos45 m/s, m1 = 75 kg, then
v1fx = -0.088 m/s
Now, for the sum along y,
0 = m1v1fy + m2v2fy
As v2fy = 15sin45 m/s,
v1fy = -0.088 m/s
*******************************************************************************************
Thus, the answer to part A is (-0.088) m/s i^ + (-0.088) m/s j^. [PART A ANSWER]
[Please fill both blanks with -0.088]
******************************************************************************************
Now, as he is 0.80 m above the ground, the time it takes for him to hit the ground is given by
delta(y) = voy t - 1/2 gt^2
As voy = -0.088, delta(y) = -0.80, then
t = 0.3952 s
Thus, at that point, he would have travelled x = vox t horizontally,
x = 0.035 m [ANSWER, PART B]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.