What is the frequency of the fundamental mode of oscillation? What is the freque
ID: 1325555 • Letter: W
Question
What is the frequency of the fundamental mode of oscillation?
What is the frequency of the oscillation shown in the diagram?
What is the period of the oscillation shown in the diagram?
The diagram represents a snapshot picture of a standing wave on a string, 1.13m long with tension 7.00N. The total mass of the string is 10.87g. Find the velocity at which the wave moves along the string. What is the frequency of the fundamental mode of oscillation? What is the frequency of the oscillation shown in the diagram? What is the period of the oscillation shown in the diagram?Explanation / Answer
1. The velocity is,
v = sqrt (Tension*Length/mass) = sqrt(7*1.13*1000/10.87) = 26.97 m/s
2. The frequency of the fundamental mode of oscillation is,
f = v/lambda = 26.97/(2*Length) = 26.97/(2*1.13) = 11.936 Hz
3. The frequency of the oscillation is,
f = v/lambda = 26.97/(2*Length/3) = 26.97/(2*1.13/3)= 35.8 Hz
4. The period of the oscillation is,
T = 1/35.8 Hz = 0.0279 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.