Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the frequency of radiation whose wavelength is 5.2×10 5 m ? Express your

ID: 1050714 • Letter: W

Question

What is the frequency of radiation whose wavelength is 5.2×105 m ?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the wavelength of radiation that has a frequency of 2.8×108 s1 ?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

Would the radiations with a wavelength 5.2×105 m or a frequency of 2.8×108 s1 be detected by an X-ray detector?

SubmitMy AnswersGive Up

Part D

What distance does electromagnetic radiation travel in 10.9 fs ?

Express your answer using three significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

=   s1  

Explanation / Answer

Ans. 1. Using, c = vl      , where, v (nu) = frequency, l (lambda) = wavelength and c= speed of EMR

            Also, c = 3 x 108 ms-1 (approx.)

Frequency, v = c/ l = 3 x 108 ms-1 / (5.2 x 10-5 m)

            Or, v = 0.57692 x 103 s-1 = 5.7 x 1012 s-1  

Ans. 2. Wavelength, l = c / v = 3 x 108 ms-1 / (2.8 x 108 s-1) = 1.07 m

Ans. 3. The wavelength of of X-rays = 10-10 to 10-12. A X-ray detector detects EMR of this range only.

Since, neither of the given EMRs have wavelength in this range, none of them are detected by X-ray detector.

Correct option: C.

Ans. 4. 1 fs = 1 femtosecond = 10-15 second

Speed of light = 3 x 108 ms-1

Distance travelled in 10.9 fs = 3 x 108 ms-1 x (10.9 x 10-15 s)

                                    = 3.27 x 10-6 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote