An object with total mass m total = 15.1 kg is sitting at rest when it explodes
ID: 1325660 • Letter: A
Question
An object with total mass mtotal = 15.1 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.9 kg moves up and to the left at an angle of ?1 = 18 above the x axis with a speed of v1 = 28.9 m/s. A second piece with mass m2 = 5.2 kg moves down and to the right an angle of ?2 = 23 to the right of the -y axis at a speed of v2 = 22.1 m/s.
1)
What is the magnitude of the final momentum of the system (all three pieces)?
kg-m/s
2)
What is the mass of the third piece?
kg
3)
What is the x-component of the velocity of the third piece?
m/s
4)
What is the y-component of the velocity of the third piece?
m/s
5)
What is the magnitude of the velocity of the center of mass of the pieces after the collision?
m/s
6)
Calculate the increase in kinetic energy of the pieces during the explosion.
J
An object with total mass mtotal = 15.1 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.9 kg moves up and to the left at an angle of ?1 = 18½ above the ½x axis with a speed of v1 = 28.9 m/s. A second piece with mass m2 = 5.2 kg moves down and to the right an angle of ?2 = 23½ to the right of the -y axis at a speed of v2 = 22.1 m/s. 1) What is the magnitude of the final momentum of the system (all three pieces)? kg-m/s 2) What is the mass of the third piece? kg 3) What is the x-component of the velocity of the third piece? m/s 4) What is the y-component of the velocity of the third piece? m/s 5) What is the magnitude of the velocity of the center of mass of the pieces after the collision? m/s 6) Calculate the increase in kinetic energy of the pieces during the explosion. JExplanation / Answer
1) 0. ("An object... is sitting at rest...)
2) m3 = 15.1kg - 4.9kg - 5.2kg = 5 kg
3) x-momentum:
0 = 4.9kg * 28.9m/s * cos(162
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.