An object with a mass of m = 5.35 kg is attached to the free end of a light stri
ID: 1783857 • Letter: A
Question
An object with a mass of m = 5.35 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.235 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 5.70 m above the floor.
(a) Determine the tension in the string.
N
(b) Determine the magnitude of the acceleration of the object.
m/s2
(c) Determine the speed with which the object hits the floor.
m/s
Explanation / Answer
a)
torque on the reel is T = I*alpha
I is the moment of inertia = 0.5*M*R^2 = 0.5*3*0.235^2 = 0.0828 Kg-m^2
alpha is the angular accelaration = a/R
but Torque T = R*F
F is the tension in the string
R*F = 0.0828*(a/R)
R^2*F = 0.0828*a
0.235^2*F = 0.0828*a
a = 0.235^2*F/0.0828
a = 0.67*F...........(1)
writing equation of motion for descending mass m is
mg - F = ma
5.35*9.8 - F = 5.35*a
F = (5.35*9.8)-(5.35*a)
F = (5.35*9.8)-(5.35*0.67*F)
tension is F = 11.5 N
b) accelaration is a
a = 0.67*F = 0.67*11.5 = 7.705 m/s^2
c) using kinematic equations
distance travelled is S = 5.7 m
initial speed is Vo = 0 m/sec
final speed is V
using
v^2 - vo^2 =2*a*S
v^2 - 0^2 = 2*7.705*5.7
v = 9.4 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.