An object with a mass of 0.427kg is attached to a long horizontal spring with a
ID: 2105833 • Letter: A
Question
An object with a mass of 0.427kg is attached to a long horizontal spring with a constant of 42.6kg/s2. For a moment when t = 0, the object has a maximum speed of 19.3m/s. (a) What is the amplitude of oscillation? (b) For the center defined as x = 0, where in the motion is the potential energy three times the kinetic energy? (c) How long does it take the the particle to move from -0.500m to 0.500m? (d) At small angles with the same object, what length is required for a pendulum to have the same period?
Explanation / Answer
.5kx^2=.5mv^2
42.6*x^2=.427*19.3^2
x=1.93 m
(b).5kx^2=.5mv^2*3
.5kx^2+.5mv^2=.5m*19.3^2(total energy is constnt
4*.5kx^2=.5m*19.3^2
x=.965 m
(c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.