Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object stands on the central axis of a thin spherical lens whose focal length

ID: 2072144 • Letter: A

Question

An object stands on the central axis of a thin spherical lens whose focal length is +24.0 cm. The object is 33.0 cm in front of the lens. Circle the correct answer in each pair of parentheses below and also fill in the blanks.
Answer: Type of lens: (Convex, Concave). The radius of curvature of the lens is _________ cm. The image distance
is _______ cm. Magnification ________. The image is (real, virtual). The orientation of the image is (inverted, upright)
relative to the object.

please give formulas

Explanation / Answer

1/v+1/u=1/f
here,f=24cm,u=33cm

1/v=1/24-1/33 =1/88 =>v=88cm

lens type: convex

radius of curvature: 48cm

image distance=88cm

magnification= -88/33=-2.67 (formula M=v/u)

image type: real

orientation: inverted

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote