Two loudspeakers are placed 3.00 m apart, as shown in the figure below. They emi
ID: 1325773 • Letter: T
Question
Two loudspeakers are placed 3.00 m apart, as shown in the figure below. They emit 478-Hz sounds, in phase. A microphone is placed 3.20 m distant from a point midway between the two speakers, where an intensity maximum is recorded.
Part B
Suppose the speakers are reconnected so that the 478-Hz sounds they emit are exactly out of phase. At what positions are the intensity maximum and minimum now? Assume xmidpoint=0 .
Enter your answers numerically separated by a comma.
This are not the answers. I repeat these are not the answer. My problems come from Mastering Phsyics. Please remember that when it comes to formatting. No super fancy answers.
a) destructive interference :|L1-L2|= (n+1/2)?,n=0
L1-L2=10 -> L1=10+L2
L1+L2=3
(0.35+L2)+L2=3
2L2=4.2
L2=1.325
L1= 1.675
position= (1.675 , 0)
(b) constructive interference: |L1-L2|= n?,n=0
L1-L2=0 -> L1=L2
L1+L2=14.2
L1= 14.2/2= 7.1m
position= (7.1 , 0)
Explanation / Answer
Since the two speakers are out of phase now , a minima is obtained at the position where we obtained maxima previuosly hence at X=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.