As you stand by the side of the road, a car approaches you at a constant speed,
ID: 1326009 • Letter: A
Question
As you stand by the side of the road, a car approaches you at a constant speed, sounding it's horn, and you hear a frequency of 76 Hz. After the car goes by, you hear a frequency of 65 Hz. What is the speed of the car? The speed of the sound in the air is 343 m/s As you stand by the side of the road, a car approaches you at a constant speed, sounding it's horn, and you hear a frequency of 76 Hz. After the car goes by, you hear a frequency of 65 Hz. What is the speed of the car? The speed of the sound in the air is 343 m/sExplanation / Answer
vr = 0
v = 343 m/s
vs is what we have to find out
76 = (343/(343-vs)) fo
65 = (343/(343 + vs)fo
divide the 2 equations
76/65 = (343+vs)/(343-vs)
76*343 - 76vs = 65*343 + 65vs
3773 = 141 vs
vs = 26.75 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.