As you stand near a railroad track, a train passes by at a speed of 30.1 m/s whi
ID: 1465121 • Letter: A
Question
As you stand near a railroad track, a train passes by at a speed of 30.1 m/s while sounding its horn at a frequency of 211 Hz. What frequency do you hear as the train approaches you and what frequency while it recedes? Take the speed of sound in air to be 344 m/s. Find approaching and receding.
The trains red lights are emitted at a wavelength of 690.000 nm. Find the change in wavelength that you see (include (-) sign where relevant). Find approaching and receding. Is this shift enough to see a color change?
Explanation / Answer
frequency of horn while approaching = original frequency * (speed of sound in air / (speed of sound in air + speed of train))
frequency of horn while approaching = 211 * (344 / (344 + 30.1))
frequency of horn while approaching = 194.02298 Hz
frequency of horn while receeding = original frequency * (speed of sound in air / (speed of sound in air - speed of train))
frequency of horn while receeding = 211 * (344 / (344 - 30.1))
frequency of horn while receeding = 231.23287 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.