Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two friends are playing golf.The first friend hit a golf ball on level ground wi

ID: 1326114 • Letter: T

Question

Two friends are playing golf.The first friend hit a golf ball on level ground with an initial speed of 49.0 m/s at an angle of 34 degrees above the horizontal. a) Assuming that the ball lands at the same height from which it was hit,how far away from the golfer does it land? M b) The second friend hit his golf ball with the same initial speed as the first,but the initial velocity of the ball makes an angle with horizontal that is greater that 45 degrees.The second ball, however, travels the same horizontal distance as the first, and it to lands at the same height rom which it was hit.What was the angle above horizontal of the initial velocity of this second golf ball? Two friends are playing golf. The first frend hits a golf ball on level ground with an initial speed of 490 m/s at an angle of 34.0° above the horizontal. (a) Assuming that the ball lands at the same height from which it was hit, how far away from the golfer does it land? Ignore air resistance. (b) The second friend hits his golf ball with the same initial speed as the first, but the initial velocity of the ball makes an angle with horizontal that is greater than 45.0. The second ball, however, travels the same horizontal distance as the first, and it too lands at the same height from which it was hit. What was the angle above horizontal of the initial velocity of this second golf ball? Ignore air resistance. o above the horizontal Supporting Materials Physical Constants Additional Materials . Beading Page 8 of 30

Explanation / Answer

here,

initial velocity of the first friend , u1 = 49 m/s

angle , theta = 34 degree

a)

range of the ball , R = u1^2 * sin(2*theta) /g

R = 49^2*sin(2 * 34) /9.8

R = 227.16 m

the ball lands 227.16 m from the golfer

b)

let the angle with horizontal for seccond ball be theta2

range of both balls are same

R = u1^2 * sin(2*theta1) /g

227.16 = 49^2*sin(2 * theta1) /9.8

theta1 = 34 degree

and theta2 = 90 - theta1

theta2 = 56 degree

the angle above horizontal of the initial velocity of this second golf ball is 56 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote