Two forces, of magnitudes F 1 = 75.0 N and F 2 = 30.0 N , act in opposite direct
ID: 2245614 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 75.0N and F2 = 30.0N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -1.00cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 3.00cm .
Explanation / Answer
1) 3 joule
2) -1.2 joule
3) 1.8 joule
4) since no other form of energy is present there so work done by all the forces = change in kinetic energy, so answer is 1.8 joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.