The \"reaction time\" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The rea
ID: 1326304 • Letter: T
Question
The "reaction time" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The reaction time is the interval between the perception of a signal to stop and the application of the brakes.) An automobile can slow down with an acceleration of 13.8 ft/s2
Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 15.4mi/h . (in a school zone)
Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 56.2mi/h .
Explanation / Answer
15.4 mi/h=6.88 m/s
15.4mi/h=23.51 m/s
13.8 ft/s^2 = 13.8*0.3048 m/s^2
V^2=U^2+2 a s
0=6.88^2+ 2*-13.8*0.3048* s
s=5.626 m
V^2=U^2+2 a s
0=23.51^2+ 2*-13.8*0.3048* s
s=65.70 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.