A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing t
ID: 1326683 • Letter: A
Question
A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing the principles of projectile motion, he decides to perform a simple experiment at the indoor firing range. The soldier hangs a target a distance of d = 114 m from the end of the barrel. The rifle is mounted so that the bullet exits moving horizontally at the same height as the bullseye. After 6 trials, the soldier tabulates the values he measured for the distance, h, from the bullseye to the bullet strike.
A. What is the most accurate muzzle velocity that the soldier can report to his sergeant? = m/s
Table 1: Vertical displacement data
Bullett drop height in cm 5.92 7.45 7.14 6.05 7.16 6.29Explanation / Answer
Here ,
range , R = 114 m
the average height drop , h =(5.92 + 7.45 + 7.14 + 6.05 + 7.16 + 6.29)/6
h = 6.67 cm
Now , let the time of flight is t
t = sqrt(2 * h/g)
t = sqrt(2 * 0.0667/9.8)
t = 0.117 s
muzzle velocity = d/t
muzzle velocity = 114/0.117
muzzle velocity = 977 m/s
the most accurate muzzle velocity that the soldier can report to his sergeant is 977 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.