A cube has a side length of 20 cm. An atom in the gas moves around the cube as s
ID: 1327019 • Letter: A
Question
A cube has a side length of 20 cm.
An atom in the gas moves around the cube as shown.
It continually bounces off the four lateral walls of the cube.
The atom has a mass of 6.6x10-27 kg.
Because of the elastic collisions with the walls, the atom maintains its speed of 300 m/s as it moves around.
The figure below shows the view from above looking down into the cube at the path of the atom.
The repeated hits cause there to be a force applied to each of the four lateral faces. Find the force (in Newtons) that it applies to Face 1.
Find the force it applies to Face 2.
Explanation / Answer
F = change in momentum
F =2mv sintheta
F = 2 * 6.6 x 10^-27 x 300 x sin 60
F = 3.43 x 10^-24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.