A cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by
ID: 1436769 • Letter: A
Question
A cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, which is surrounded by an outer conductor, which is surrounded by another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I_1 = 1.12 A out of the monitor, and the current in the outer conductor is I_2 = 2.88 A into the monitor. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b.Explanation / Answer
a)
At point a, the distance is r = 0.001 m. At the same point...
B = µI1 / 2r = ((4 x 10^-7 Tm/A) x 1.12 A) / (2 x 0.001 m)
= 2.24 x 10^-4 T;
Direction is upwards (towards the top).
b)
At point b, the distance is R = 0.003 m. At the same point...
B = µI2 / 2R = ((4 x 10^-7 Tm/A) x 2.88 A) / (2 x 0.003 m)
=1.92 x 10^-4 T;
Direction is downwards (towards the bottom).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.