What is the path-length-difference for waves traveling from the two speakers to
ID: 1328399 • Letter: W
Question
What is the path-length-difference for waves traveling from the two speakers to point A?: answered 1.28
What is the longest wavelength for which there is a maximum signal at A due to constructive interference?
What is the lowest frequency for which there is a maximum signal at A due to constructive interference?
answered: 2.68 x 102 Hz
What is the second lowest frequency for which there is a maximum signal?
What is the lowest frequency for which there is a minimum signal due to destructive interference?
Explanation / Answer
To calculate longest wavelength for which there is maximum signal
n(wavelength ) = path difference
For max wavelength n = 1
wavelength = path difference = 1.28m
To calculate second lowest frequency, we use n=2
n(wavelength) = path difference
2(wavelength) = 1.28
wavelength = 0.64m
frequency = wave speed/wavelength = 343/0.64 = 535.9 Hz
When there is destructive interference
n(wavelength)/2 = path difference
we get lowest frequency for n=1
(1)(wavelength)/2 = 1.28
wavelength = 1.28 x 2 = 2.56 m
frequency = wave speed/wavelength = 343/2.56 = 133.98Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.