The next two questions refer to the situation below. At time t = 0, a ball is th
ID: 1328494 • Letter: T
Question
The next two questions refer to the situation below.
At time t = 0, a ball is thrown down with initial speed vo = 25 m/s with a launch angle o = 49°, with respect to the horizontal as shown, from the edge of a vertical cliff of height ho = 51 m.
1)
What is y1, the height of the ball at time t1 defined by: vy(t = t1) = 32 vy(t = 0)
y1 = -44.3 m
y1 = 32.9 m
y1 = 64.6 m
y1 = 28.3 m
y1 = 37.4 m
2)
What is x1, the horizontal distance travelled by the ball at time t1 defined by: vy(t = t1) = 32 vy(t = 0)
x1 = 47.3 m
x1 = 31.5 m
x1 = 15.8 m
x1 = 18.1 m
x1 = 20.9 m
Explanation / Answer
v0x =v0 cos (490) = 25 cos (490) = 16.4 m/s
v0y =v0 sin (490) = 25 sin (490) = 18.9 m/s
1) vy2 -v0y2 =2as
322 - 18.92 =2 x(-9.8) x (-s)
s =34.02 m
y1 = h-s =51-34.02 = 16.98 m
2) vy =v0y +at
32= 18.9 -9.8xt
t = 1.34 s
x=v0xt = 16.4x1.34 = 21.9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.