The next two questions refer to the following situation: A system is composed of
ID: 1909505 • Letter: T
Question
The next two questions refer to the following situation: A system is composed of three small objects arranged along the x axis. The first object has a mass of 1 kg and is located at the origin, the second object has a mass of 3 kg and is located at x = 2 meters, and the third object has a mass of 2 kg and is located at x = 3 meters. There is no gravity in this problem. How far from the origin is the center of mass of the system? If a force of 6 N is applied to the 1kg mass in the y direction, what is the magnitude of the acceleration of the center of mass of the system?Explanation / Answer
a)
xcm = (m1 .x1 + m2. x2 + m3. x3) /(m1 + m2+ m3)
= 1x1 + 3x2 + 2x3 / 6 = 2cm
ans = d) 2.0 cm
b)
F = m1a1
6N = 1 . a1
a1 = 6 m/sec2
acm = m1 a1 x m2a2 x m3a3 / m1 + m2 + m3
= (6x2 + 3x0 + 2x0) / 6 = 2m/sec2
ans = b) 2m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.