A Ferris wheel 20 m in diameter has six cars spaced at equal intervals around it
ID: 1328518 • Letter: A
Question
A Ferris wheel 20 m in diameter has six cars spaced at equal intervals around its circumference as shown. The figure shows a snapshot at t = 0. The expression for the height of car #3 versus time is: ^3(t) = (10 m) cos(omega t-pi/3). From the figures on the next page, choose the phasor diagram that best represents: The phasor y3 representing the height of car #3 versus time, and The phasor y2 representing the height of car #2 versus time, and The phasor y3 - y2 representing the height of car #3 above car #2 versus time. The height y of car #3 above car #2 can be written: (5 m )cos(omega t) (5m)(sin(omega t) (10m)cos(omega t)Explanation / Answer
2)Let the total time period be T ,so w = 2*pi /T
the height of y3 = 10cos(wt-pi/3)
aat t= 0 the hieght will be 5m
the height of y2 wil be y2= 10cos( wt -2pi/3)
so, the the height difference can be written as ,
y3-y2
= 10cos(wt-pi/3) - 10cos(wt-2pi/3)
since ,
Cos(a -b) = cos a cos b + sin a sin b
so,
10cos(wt-pi/3) - 10cos(wt-2pi/3)
=10[ cos(wt)cos(pi/3)+ sin(wt)(sin(pi/3) - cos(wt)cos(2pi/3) -sin(wt)(sin(2pi/3) ]
=10 cos(wt)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.