A ball is thrown from the top of a building with an initial velocity of 22.0 m/s
ID: 1328673 • Letter: A
Question
A ball is thrown from the top of a building with an initial velocity of 22.0 m/s straight upward, at an initial height of 55.2 m above the ground.
(a) Determine the time needed for the ball to reach its maximum height. ___s
(b) Determine the maximum height. _____m
(c) Determine the time needed for the ball to return to the height from which it was thrown, and the velocity of the ball at that instant. Time ____s, Velocity _____ m/s
(d) Determine the time needed for the ball to reach the ground._______s
(e) Determine the velocity and position of the ball at t = 5.39 s. Velocity_____m/s, Position___m
Explanation / Answer
Given
Initial velocity u = 22 m/s
Angle of projection = 90o
Height of the building h = 55.2 m
Solution
A)
Time needed to reach this distance t = u/g
= 22/9.8
= 2.24 s
B)
Maximum height reached H = u2/2g
= 222/2x9.8
= 24.69 m
The maximum height from ground = 24.69 + 55.2 = 79.89 m
C)
Time of flight to reach the building tf = 2t = 2u/g = 4.48 s
V = 0 + gt
= 0 – 9.8 * 2.24
= 22 m/s
D) total distance downward to earth = 79.89 m
S = u’t + 1/2gt’2
79.89 = 0 + 9.8t’2/2
t’ = 4.04 s
total time taken T = t + t’ = 2.24 + 4.04 = 6.28 s
E)
During the time 5.39s the first 2.24 are spent in reaching the maximum height with acceleration a =-g after that it moves with acceleration a = +g
so at t = 5.39 – 2.24 = 3.15 seconds
the velocity v = u’ + gt
= 0 + 9.8*3.15
= 30.87 m/s
the position s = u’t + ½ gt2
s =0 + ½ gx 3.152
= 48.62 m
Which means the ball is at a height h = 79.89 – 48.62 = 31.27 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.