A ball is rolled horizontally off a table with an initial speed of 0.4 m/s. A st
ID: 2069943 • Letter: A
Question
A ball is rolled horizontally off a table with an initial speed of 0.4 m/s. A stopwatch measures the ball?s trajectory time from table to the floor to be 0.3 s. What is the height of the table? Note: g = 9.8 m/s2 and air resistance is negligibleA wheel rotates through an angle of 14.4 rad as it slows down from 22.0 rad/s to 16.3 rad/s. What is the average angular acceleration of the wheel?
Vector A is 6.0 units in length and points along the positive x-axis. Vector B is 5.0 units in length and points along a direction 165.0
Explanation / Answer
a.)Vy=0
y= 1/2 *9.8*0.3^2 =0.441 m
b.)v^2= u^2+2sa
a= 7.58 rad/s2
c.) A+B= 6-5cos(180-165) + 5sin(180-165)
=1.17i + 1.29j
magnitude= 1.74
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.