The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx , where a =
ID: 1329545 • Letter: T
Question
The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a = 16.6 V and b = -6.10 V/m.
(a) Determine the potential at x = 0.
________V
Determine the potential at x = 3.00 m.
___________ V
Determine the potential at x = 6.00 m.
__________ V
(b) Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 0.
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 3.00 m.
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 6.00 m.
Full, detailed solutions please!
Explanation / Answer
a)
Here ,
potential is given as
V = 16.6 - 6.10 * x
at x = 0
V = 16.6 V
at x = 3 m
V = 16.6 - 6.1 * 3
V = -1.7 V
the potential at x = 3 is -1.7 V
at x = 6 m
V = 16.6 - 6.1 * 6
V = -20 V
the potential at x = 6 is -20 V
b)
as E = -dV/dx i
E = -d/dx(16.6 - 6.10 * x) i
E = 6.1 i V/m
hence , the electric field is constant in the region
the electric field at x = 0 is 6.1 V/m in + x direction
the electric field at x = 3 is 6.1 V/m in + x direction
the electric field at x = 6 is 6.1 V/m in + x direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.