A 4.66 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord t
ID: 1329887 • Letter: A
Question
A 4.66 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord that exerts a force F=10.9N at an angle theta=31.0degrees above the horizontal, as shown.
What is the magnitude of the normal force acting on the block when the force F is acting on it?
If, instead, the floor has a coefficient of kinetic friction µk = 0.04, what is the magnitude of the frictional force on the block when the block is moving?
What is the magnitude of the acceleration of the block when friction is being considered?
Explanation / Answer
here first
F = 10.9 * cos(31)
F = 9.34 N
then the frictional force is
Ff = uk * 9.34
Ff = 0.04 * 9.34 = 0.3736 N
the frictional force is 0.3736 N
then the acceleration is
a = F / m
a = 9.34 / 4.66 = 2 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.